Banished (hra) – škola kolonizátora

VOddálený pohled na město ve hře Banished posledních měsících mě zaujala nová strategická hra jednočlenného vývojářského studia Shining Rock Software. Stanete se v ní pány malé skupinky vyhnanců, kteří si musí založit osadu kdesi v neobydlené krajině. Jen s trochou zásob ve vozíku potřebujete do zimy zajistit základní produkci potravin, obydlí pro všechny osadníky a topivo. Další roky pak pomalinku expandujete až do slušného středověkého města. Jde o jakýsi mix mezi Settlers a všemi těmi Caesar, Pharaoh, Zeus a dalšími hrami, říznutý managementem pracovní síly podobně jako ve vesmírném Faster Than Light.

Americký programátor Luke Hodorowicz se zkušenostmi s prací na herních enginech různých her ve větší společnosti (Vicious Cycle Software) vzal úspory a vrhnul se do vlastního vývoje nejprve jakési zombie RPG hry, ale nebyl s ní spokojený, a tak se rozhodl vytvořit něco úplně jiného podle toho, co sám rád hrával za hry. Sám tak zhruba během roku a něco vytvořil velmi líbivou hru, která je v mnohém jednoduchá, a přitom komplexní.
Detailní záběr ze hry Banished
Banished nejsou hrou pro náročné hráče, kteří chtějí napínavou pařbu plnou akce. Tato strategie totiž není akční téměř vůbec, bojujete zde maximálně s počasím, přírodními katastrofami a hladem.

Na druhou stranu to ale ani není hra pro příležitostného hráče, který očekává hru, která se hraje téměř sama. Přesto se ale můžete dostat i na náročnou obtížnost do situací, kdy klidně svoji vesnici necháte napospas náhodě a automatice na nejvyšší rychlost, a přitom se nic nestane.Zimní obrázek ze hry Banished Pokud chcete svoji obec rozšiřovat, často se docela zapotíte, nejde-li jen o nějaký ten domeček navíc. Chvíli se vám totiž může zdát, že máte přebytek zaměstnanců a surovin, a tak začnete stavět jako diví, ale jakmile vše dokončíte a osadíte, najednou zjistíte, že ta rezerva byla jen dočasná, protože mnoho obyvatel zestárlo a pomalu začíná vymírat, takže najednou nemáte dostatek zaměstnanců ani na ty důležitější profese a udržení stejného standardu vašeho města. Nemluvě o tom, že přece jen přestavět trosky po zásahu tornáda nemusí být tak jednoduché, protože mnoho vašich obyvatel při pohromě zahyne. Příliš rychlý rozmach města může vést ke hladomoru, pokud včas dostatečně nenavyšujete produkci jídla.

Kouzlem Banished je právě začátek a postupná kolonizace mapy. Určitě se to časem omrzí, nicméně pokud hru získáte v nějaké slevě a bude se vám také líbit její grafika, můžete se čas od času jen tak pokochat již existující osadou, nebo to prostě brát jako hru na pár týdnů.

Na druhou stranu, dokud jste hrou pohlceni (zejména, pokud si nechcete všechno „vyspoilovat“ videotutoriály nebo podrobnými návody, ale řídíte se pouze nápovědou ve hře), tak máte problém odejít od ní . Sice si možná „užijete“ mnoho nových začátků, ale pokud jste na tom s tímto druhem her podobně jako já (miluji Settlers II a čas od času si je díky DOSBoxu a verzi z GOG.com připomenu), bude vás nejvíce bavit ten začátek.

Za grafiku hry mluví nejlépe trailer, samotné hraní přiblíží spíše mé herní video:

Ale ve stručnosti alespoň uvedu herní princip. Neovládáte vesničany, pouze určujete, kolik lidí bude pracovat v jaké profesi (tolik připomínka Faster Than Light), kde chcete mít jakou budovu a kde se mají těžit jaké suroviny. Ještě máte možnost ovlivnit pár drobností jako obchodovatelné zboží a vybrat si, co chcete nakoupit, ale to je tak zhruba vše. Hra nedisponuje penězi, a tak neřešíte žádné daně nebo mzdy. Obchod probíhá barterově s jakýmsi ohodnocením různých komodit.

Vytyčíte si tak různé budovy, případně výstavbu některých pauznete (aby nezdržovaly a „nežraly“ suroviny, dokud je nepotřebujete), takže si takto můžete klidně vytyčit půlku města a pak postupně stavět, kdy chcete. Nic to nestojí. Určíte, kde mají vesničané kácet stromy, těžit kámen a železo, označíte odkládací plochu pro stavební a některé další suroviny, a pak už jen čekáte (zrychlíte čas), než se nějaká budova postaví (za předpokladu, že jste přiřadili nějaké obyvatele na profesi stavitelů). Po dostavění budovy můžete třeba i některé stavitele nebo ostatní pracovníky (ti těží suroviny a pomáhají jako nosiči nebo zajišťují zásobování na staveniště) přiřadit na pozici pro nově postavenou budovu (například rybáře nebo lovce, později též farmáře). Budov jsou ve hře tak dva tucty, z nichž obyvatelné chýše mají více variací vzhledu. Suroviny pak jsou dělené do pár skupin (jídlo, nářadí, oblečení, dřevo, kameny, palivové dříví, uhlí, železo, léčiva, alkohol), ale některé skupiny zahrnují více konkrétních produktů (např. zvěřinu, ryby, houby, bobule, ovoce, obilí, maso z dobytka, vejce apod.).

Zkáza na obrázku ze hry Banished

Vesničané potřebují hlavně teplo a jídlo. Když je chladno, musí se brzy jít ohřát do nějakého domku. K tomu ale domek musí mít palivové dříví. Když dostanou hlad, také jdou primárně do svého domku. Pokud nenajdou jídlo včas, umřou hlady (totéž platí pro prochladnutí). Nicméně obyvatelé nejsou ovce a dokáží se ohřát u sousedů nebo si chybějící suroviny zajistit a jídlo zkonzumovat rovnou ve stodole. V blížícím se patchi navíc budou schopni na dlouhé cesty za prací nosit nějaké jídlo z domu s sebou.

Dále všichni mají nějaké zdraví a spokojenost. Na zdraví se podepisuje mimo jiné vyváženost stravy (k tomu je vhodné tržiště) a bylinky. Na spokojenosti se paradoxně podílí hřbitov (tedy spíše na snížení negativního dopadu na náladu pozůstalých, když jim někdo zemře) a dále kostel nebo alkohol.

DůležitýmPodzimní obrázek ze hry Banished faktorem je, že oproti mnoha jiným hrám se vám lidé nenarodí jen tak podle potřeby ani vám jen tak nepřijdou přistěhovalci. Lidé musí být celkem spokojení, aby se množili. A navíc potřebují též nějaký svůj domek pro novou rodinu. Děti pak konzumují potraviny a teprve po dvou herních letech „dospějí“ do věku 10 let a začnou pracovat (případně jdou do školy a učí se pracovat efektivněji další herní rok nebo dva). Můžete časem přijmout nějaké nomády, pokud máte radnici, ale počítejte s rizikem zavlečení  nemocí, a proto mějte již postavenou nemocnici.

Hra je dobře optimalizovaná, a tak si ji mnozí zahrají na nejlepší grafiku. Navíc instalační soubor zabere jen něco přes 100 MB. Pouze někteří by mohli potřebovat první patch (květen 2014), který řeší občasné problémy s kompatibilitou, stabilitu a hromadu drobných chybek.

Pokud vás Banshed zajímají více v akci, můžete se podívat na můj tutoriálový seriál na nejtěžší obtížnost. Sice jsem se v něm dopustil pár chybek kvůli estetice, ale upozorňuji na ně, a vůbec zmiňuji mnohé herní detaily. Dále se v mých videjích můžete podívat též na tornádo, což je jedna z kalamit, které vaši vesnici později mohou potkat a nabořit dobrý vývoj, případně vést k hledání staré uložené pozice, protože jste se na katastrofu dostatečně nepřipravili a z města se opět stává zaostalá osada jako na začátku. Případně je tu i krátký shrnující tutoriál pro rychlý začátek bez detailnějšího vysvětlování.

Banished lze koupit nejlépe na Humble (Bundle) Store (14,50 €) nebo GOG.com, přičemž na Humble obdržíte vedle instalačního balíku i klíč na Steam. Na Steamu samotném je bohužel hra drahá, protože je cena převedena 1:1 z dolarů na eura.

 

Každou chvílí vyjde patch, který opraví i některé chyby zmíněné v tutoriálech nebo ve videu o cheatu na obnovení budov. Na druhou stranu bude vylepšeno mnoho nahodilých nešvarů, které ovlivňovaly buď stabilitu hry, nebo hráče frustrovaly, když jim shořela zbytečně část města, ačkoliv měli v okolí ložiska požáru mnoho lidí i studny. Takže pokud jste hru pověsili na hřebík kvůli rozličným problémům, budete mít důvod ji ještě oprášit.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *