Bláznovství má číslo 47

Dneska lidé číslo 47 přisuzují spíše Star Treku, ale podle Wikipedie i z doslechu pochází jeho kult ze soukromé univerzity v Pomoně (v Kalifornii). Roku 1964 tam profesor Donald Bentley napsal matematický důkaz, že všechna čísla se teoreticky rovnají 47, ale šlo o žertovný důkaz. Přesto se tato myšlenka ujala a vznikla i The 47 Society. O co jde? Číslo 47 má být nejdůležitějším prvočíslem na světě, můžete ho brát třeba jako obdobu známého čísla 42, které znají pro změnu fanoušci Stopařova průvodce po galaxii.

Tvůrci novějších seriálů Star Trek se kultem 47 inspirovali, údajně díky Joe Menoskymu, scénáristovi Nové generace (Star Trek: The Next Generation), který promoval na univerzitě v Pomoně v roce 1979. Jeho nápad se chytil a od té doby každá Star Treková epizoda nebo film obsahuje 47 vizuálně nebo v dialogu, často i skrytě (například jako údaj 46 + 1 o počtu lidí někde apod.).

Mnozí lidé, kteří se chvíli o tento kult zajímají, začnou brzy pozorovat neobvykle vysoký výskyt tohoto čísla ve svém okolí. Jistě, že půjde o podvědomou fixaci, kterou byste si mohli vytvořit na jakékoliv jiné číslo, ale přinejmenším vás to překvapí. A i když si řeknete, že se vám to nestane, možná se budete divit, jak si čísla stejně začnete všímat i v běžném životě, ne jen ve Star Treku.

Mluvím i za sebe. Pevně věřím, že jde jen o zvýšenou citlivost, ale poslední měsíc 47 potkávám až nechutně často, a to je to již podruhé nebo potřetí. Uvědomuji si, že často kontroluji, kolik je hodin, právě v 19:47, 8:47 apod. Na disku mívám 47xx… bytů volného místa, v onlinové hře má můj nepřítel 47 planet apod.

K tomuto článečku mě přiměl fakt, že jsem na výskyt 47 začal být opakovaně znenadání citlivý. Už jsem se vůbec nesnažil všímat si tohoto čísla. Ano, všímat si ho budu vždycky, ale v posledním roce jsem měl pocit, že jde opět o normální výskyt. Za uplynulý měsíc však nad některými výskyty žasnu. Zvláště, když je jich i více jak deset za den.

Už na jaře (2008) jsem si z automatu na pořadové lístečky vytáhl číslo 447 v 10:36:47. Což mám zdokumentováno ne moc ostrou fotkou z mobilu. Dnes mě však dostalo, když jsem toto číslo několikrát použil při výuce kroužku základů programování webu ze srandy jako jednu konstantu. Přítomným jsem i důvod vysvětlil. A akorát, když jsem dodal, že pokud se člověk na číslo podvědomě zafixuje, zjistí, jak se často dívá na hodiny zrovna ve 47 minut, jsem se podíval na monitor a bylo 18:46. Jen co jsem poznamenal, že zrovna bude 18:47 ani ne za minutu, čas se již o tu minutu překlopil.

S trochou nadsázky lze říct, že náš 47 ovládá. Číslo 47 se nás prostě snaží přesvědčit, abychom jej šířili. Já už podlehl, teď jste na řadě vy…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *