Demolition Man zdemoloval Taco Bell

Blu-Ray verze filmu Demolition Man (1993) minimálně v evropské verzi obsahuje namísto Taco Bell řetězec Pizza Hut. Znamenalo to předabování mnoha dialogů a změnu loga na různých místech filmu. Na YouTub naleznete ukázku (bohužel jen se Sylvesterem Stalone a Sandrou Bullock, nikoliv repliku Nigela Hawthorne).

Známe samozřejmě podobné případy, třeba český seriál Návštěvníci (1983), kde bylo kvůli soudnímu verdiktu změněno jméno hlavní postavy z akademika Filipa na akademika Richarda, protože podle manželky zesnulého skutečného akademika s příjmením Filip, šlo o zesměšňování památky jejího muže, ačkoliv autoři postavy zřejmě vůbec jejího manžela neznali.

Ve Spielbergově E.T. the Extra-Terrestrial (1982) byly při vydání k 20. výročí upraveny nejen efekty a přidány nepoužité scény, ale režisér nechal policistům pronásledujícím mimozemšťana vyměnit pušky za vysílačky. A později zase do Blu-ray edice se vybavení agentů vrátilo zpět.

Teď si vzpomeňte na loňský Interstellar (2014), kde je přistání na Měsíci prezentováno jako americká propaganda za účelem ekonomického vyčerpání Sovětského svazu, aby se děti ve školách nenechaly unášet sněním a věnovali se praktickým věcem nutným pro přežití lidstva ve světě po katastrofě.

Co když se podobných věcí opravdu dočkáme? Jasně, že záměna product placementu v Demolition Manovi není nic tak strašného, i když předabování ruší zážitek, ale takhle snadno třeba někdo brzy začne drobně upravovat různé výroky či jiné údaje, které mohou ovlivnit náhled veřejnosti na nějaké téma či organizaci apod.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *