Miňonky – To je hnus, velebnosti

Těžko říct, jak kvalitní byly Miňonky v době, ze které pochází využitý citát z nadpisu (Slunce, seno, …), třeba obsahovaly jiné “sajrajty”, díky absenci celého složení jsme ani nevěděli, co přesně obsahují a nezdravá sladkost to byla samozřejmě vždy.

Ačkoliv se snažím nepodléhat náladám, že dříve byla tráva zelenější, protože třeba v případě Miňonek jsem v dětství určitě chutě vnímal jinak a paměť je prevít, zvláště, když si člověk na změny zvyká postupně, tak mohu ale lépe srovnat s dobou jen možná před 5 lety! Vezměme obyčejné kakaové Miňonky. Nemyslím, že už před pěti, deseti lety byly tak mazlavé při 23 stupních Celsia! Toho palmového tuku tam bude víc (nebo dříve byl řepkový), zejména tedy v polevě.

Navíc si nemyslím, že kaková poleva tehdy chutnala jak Granko rozpuštěné ve vodě. A celkově měly Miňonky specifickou kombinaci chutě a konzistence. Teď chutnají stejně jako máčené oplatky v nějaké nejlevnější směsi sušenek z diskontní prodejny. Jsou i podobně (chuťově, o skutečných hodnotách radši nemluvě) přeslazené.

Kolem a kolem chci jen říct, že jsem byl trpělivý, zvláště, když jsem bral třeba Miňonky jako nouzovou svačinu s energií, když člověk třeba při práci na chalupě před odjezdem chce stihnout co nejvíc, a tak nejí mnoho hodin, a pak má řídit, hladový, bez cukrů v krvi. Ale odteď už ke mně domů výrobky Mengeleho… totiž firmy Mondelez (celá Opavia) nesmí. A tahle značka si v současné kvalitě nezaslouží tolik prostoru v regálech, co má.

Je načase zkoušet alternativy, i když to vždy nebude výhra.

4 thoughts on “Miňonky – To je hnus, velebnosti

  1. Souhlasím, Miňonky jsem měl dříve rád. Dnes je to hnus, který smrdí palmovými tuky a kdoví ještě čím. Zatím je jedlá ještě Fidorka, ale Miňonky jsou nepoživatelné.

    • Pravda, zkusil jsem Fidorku a dá se ještě jíst a tam bych těžko posoudil, nakolik byla dřív lepší, to si nepamatuji. Nicméně snad jedině z nostalgie, jinak si přece jen raději koupím nějaké ty opravdové máslové polomáčené sušenky vyrobené pro Billu nebo v Německu možná i pro další obchody.

  2. Ano po původních Miňonkách, kdy jsem odlupoval vrstvu po vrstvě na každém kousku se mi stýská. Souhlasím, že to co teď nazývají Miňonkami je totální hnus.

    • Snad někdo využije konkurenční příležitosti, podobně jako po aféře se změnou dětských piškotů Opavia na něco nepoživatelného (už to tak zas není) se vyrojilo mnoho alternativ. Značce Opavia se už převážně cíleně vyhýbám, výjimkou je občas něco jako lázeňské oplatky Kolonáda, ale fakt jen výjimečně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *