Ticket to Ride – desková hra i počítačová konverze

Desková (i v elektronické podobě) hra založená na spojování měst vlaky na základě taktizování i náhody. Komentovanou ukázku hry najdete níže ve videu.

Hrací plán, figurky a karty v rozehrané partii Ticket to Ride

 • Počet hráčů: 2-5
 • Určený věk: od 8 let
 • Délka hraní: 30-60 minut (dle počtu a zkušenosti hráčů)
 • Podoba: desková nebo počítačová hra
 • Min. potřebný prostor:
  • desková: 90 x 55 cm
  • počítačová: 300 MB
 • Má rozšíření: Ano
 • Orientační cena:
 • Výrobce: Days of Wonder

 

Desková podoba

Desková varianta má český manuál, počítačová češtinu neobsahuje, ale pokud pravidla již budete znát, nebo vládnete základy angličtiny, neměl by to být žádný problém, a to i díky krátkému tutoriálu.

Krabice, plán, kostičky a karty Ticket to Ride

Hra sestává z velkého hracího plánu (cca 80 x 55 cm), dvou balíčků kartiček (mise a vagónky) a plastových výlisků vagónků (plus ještě figurek pro počítání dosažených bodů na okraji herního plánu).

Princip hry tkví v propojování měst svými vlaky po vymezených tratích, abyste plnili zvolené mise, například spojit Seattle s Washingtonem, nebo jen Washington s Chicagem. Čím delší mise splníte, tím více získáte bodů, dále získáváte body i za samotná propojení dílčích měst.

Hráči se klasicky střídají ve stejném pořadí po tazích a pravidla jsou až na několik výjimek jednoduchá (oproti např. dosti podobnému Poštovnímu kurýrovi). Oproti jiným hrám v jednom tahu můžete udělat jen jednu ze tří akcí, a to buď si vybrat další mise, nebo si líznout dvě kartičky vagónků (náhodné z balíčku nebo vybrané z pěti vyložených), nebo uplatnit své kartičky vagónků a obsadit trať vlakem (plastovými vagónky). Každá trať mezi městy se skládá z několika políček jedné barvy. Abyste ji mohli obsadit, musíte mít stejný počet karet vagónků stejné barvy, případně můžete libovolný počet vagónků nahradit žolíky – kartičkami lokomotiv (v poměru 1:1). Šedá políčka znamenají, že si můžete při obsazování zvolit barvu podle svého přání (ale všechny vagónky pak musí být stejné barvy).

Běžná partie (trvající do jedné hodiny, na počítači zpravidla i kolem půlhodiny, ve dvou hráčích ještě méně) vypadá tak, že hráči zpočátku sbírají kartičky vagónků. Buď berou náhodné karty rovnou z balíčku a až podle nasbíraných barev se rozhodnou, které tratě přesně obsadí, nebo již vědí, kudy chtějí vést svůj vlak, a tak si berou kartičky potřebných barev. Pak se někdo rozhodne první trať obsadit, a náhle se všichni probudí a začnou obsazovat nějaký z těch klíčových úseků pro své plány. A mezitím se někdy rozhodnou (zvláště, když čekají na správné barvy vyložené vedle balíčku) vybrat si další misi, a podle toho přizpůsobit trať. Hra vás totiž odmění bonusem, pokud máte nejdelší souvislou trať (ideálně všechny své plastové vagónky tvoří jednu křivku bez větvení). Navíc získáváte body i za samotné obsazení každé tratě, a pokud je trať mezi dvěma městy delší, dostanete více bodů za každý vagónek.

Hra vám nabízí dost prostoru pro taktizování:

 • Musíte zvažovat, zda raději sbírat kartičky vagónků a stavět najednou později (ale riskovat zábor tratí ostatními, nebo že ani nestihnete všechny tratě obsadit do konce hry).
 • Musíte se rozhodnout, zda si raději vzít více misí a riskovat, že nějakou nesplníte (záporné body), nebo raději nejprve splnit všechny mise, a pak se pustit do dalších (už jste ale limitováni zábory ostatních hráčů).
 • Můžete být černá ovce a záměrně zabírat tratě, které se někomu hodí (ale v internetové hře to nedoporučuji přehánět).
 • Musíte se někdy rozhodnout, zda se budete snažit o bonus za nejdelší spoj, nebo raději vytvoříte „pavouka“ a budete mít větší svobodu ve volbě dalších misí.
 • Musíte se rozhodnout, zda raději využijete vagónky na delší spoje za více bodů, ale spojíte celkem méně měst, nebo naopak.
 • Volíte, kterou trať obsadit dříve, abyste příliš neprozrazovali své záměry (pokud ostatní rádi škodí), a to jak místo, tak kterou barvu použít (podle toho, co čekáte, že má potenciální soupeř, který by mohl chtít spojit stejná města).

Detail desky a kartiček s rozehranou partií Ticket to Ride

A pokud se dostanete k některým rozšířením (Evropa, Švýcarsko, Nizozemí, Asie, Afrika, americké varianty a různá zpestření), některé volby se trochu změní (např. v jedné americké variaci máte bonus za nejvíce misí, nikoliv nejdelší, v jiné zase za obojí).

Hru bych rozhodně doporučil, pokud vám je tento druh blízký. Je univerzální co do počtu hráčů (2 – 5), dětem může pomoct trochu se naučit zeměpis (zvláště, když existuje i evropská variace) a vést k samostatnému rozhodování, když budou počítat, na kterou variantu splnění misí mají dostatek plastových vagónků a kolik bodů kterou možností získají.

Počítačové zpracování

Počítačová podoba (např. přes Steam) samozřejmě postrádá společenskou konverzaci (náhodní online hráči obvykle neměli zájem chatovat), jinak jde o plnohodnotný převod, který navíc nabízí automatické počítání bodů, zbývajících plastových vagónků a stará se za vás o míchání kartiček. Provedení je líbivé, ale rozhodně ne úplně nenáročné, i když hru patrně půjde hrát i s nejslabšími dnešními počítači.

Na průběh hraní se můžete podívat v mém videu níže, které představuje celý herní koncept:

 

S případnými zájemci si rád zahraji kteroukoliv variantu v elektronické podobě.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *