Tolerance v lese – běžkař nebo chodec?

Pokud budete ťapat do upravené běžkařské stopy, můžete být pokutováni pro přestupek poškozování cizí věci. Je to logické, někdo (např. správa blízkého lyžařského areálu) zaplatil provoz rolby, která projela běžkařskou trasu, navíc poškozená stopa může spíše vést k pádu lyžaře.

Podívejme se na to ale z jiného úhlu. Stopy pro běžky nebývají jen u velkých lyžařských areálů v horách, naleznete je třeba i v okolí Mariánských Lázní v lesích kolem 700 metrů nad mořem. A vy si tam zrovna vyjedete za zimními radovánkami jen tak. Znáte to tam, vydáte se na oblíbenou cestu, a ejhle, vede tam běžkařská stopa. Mně se to stalo, odbočil jsem na lesní cestě a narazil na neznačenou běžkařskou dráhu tam, kde též vede buď turistická, nebo cyklistická stezka. Trasa pro běžkaře přitom nebyla v mapě ani na místě značená. Chtěl jsem se dostat ještě do vyšší polohy, kde bude více sněhu na focení, a tak jsem se opatrně vydal po běžkařské dráze a vyhýbal se stopě pro lyže. Asi po dvou kilometrech krásné procházky, kdy jsem se lyžařské stopě pečlivě vyhýbal a lyžařům dostatečně uhýbal (a někomu dokonce radil ohledně cesty) mě zastavil hlídač stopy ze ski areálu a oznámil mi, že na cestu nesmím a že bych za to mohl dostat pokutu, ale že to tentokrát vyřešíme domluvou. Velmi rychle se na mě najednou sesypali s připomínkami i další běžkaři, ačkoliv předtím nikoho z míjených nenapadlo říct ani slovo.

zasněžená cesta kolem KladskéOK, svoji neznalost připouštím, netušil jsem, že stopa obsahovala i upravenou část pro bruslení na lyžích, takže tu jsem na pár místech mohl poškodit probořenou stopou boty. Ale to je právě ten problém – nedostatek informací. Přijel jsem do lesů, nikoliv ke sjezdovkám a na místně dostupných mapách trasa zakreslená nebyla (pouze na internetu na webu organizace, která ji vytváří a informuje o stavu), navíc cesta byla označená jen na větších křižovatkách (bílou značkou nízko nad sněhovou nadílkou, která kromě kilometrovníku piktogramem zakazovala vstup chodcům).

Než nízký počet těchto drahých cedulí na sloupcích s pár piktogramy by mnohem větší efekt měl levný papír ve fólii na stromech u křižovatek s jakoukoliv lesní cestou, na kterém bych se dozvěděl, jak poznám upravená část cesty, a tedy kudy musím jít, pokud chci/potřebuji přesto na vlastní nebezpečí pokračovat podél běžecké stopy.

Na zasněžené lesy přece mají nárok běžkaři i chodci, takže to chce jen trochu tolerance k těm druhým a dobrou informovanost. Pak si sněhu můžeme užít všichni bez agrese.

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *