Zkostnatělá a klamající Česká pošta

Snad poprvé jsem potřeboval poslat několik balíků na dobírku, a ne po předchozí platbě. Pokud člověku stačí spočítat si cenu až po zabalení balíku pro ten konkrétní kus, tak je kalkulátor zásilek na webu České pošty neocenitelný pomocník.

Jenže pokud potřebujete vytvořit vlastní „ceník“ dopravy (třeba pro časté prodeje přes aukční portál nebo internetový bazar), tak vám asi kalkulátor už vyhovovat nebude a budete studovat tabulky z ceníku

Ale ouha…

Řekněme, že chceme poslat „doporučený balíček“. Ceník v kapitole I. B. (strana 7) uvádí pro doporučený balíček řádek „Dobírka“ a variantu a) při použití poštovní dobírkové poukázky. Pro zjištění ceny jsme odkázáni na cenu Pk A nebo Pk C. Prvním problémem je, že vyhledávání těchto řetězců v dokumentu nám nepomůže, nic nenajdeme.Ceník dobírkových poukázek České poštyPokud zkusíme hledat slovo „poukázka“ (popřípadě poukázka A apod.), najdeme kapitolu II. B (strana 23), která však neuvádí použití dobírkové poukázky pro doporučený balíček, pouze pro různé další varianty balíků. Podle ceníku je tedy doporučený balík zadarmo? Samozřejmě, že není, ona se totiž částka neliší pro žádnou variantu balíku, takže platí i pro doporučený (a zřejmě též cenný). Ale není to klamání?

Potom je tu i dosti klamavý samotný řádek „Dobírka“ v té tabulce v kapitole I. B. (strana 7). Uvádí 12 Kč, ale pokud se mi neodporoučel jakýž takýž smysl pro logiku, z tabulky nevyplývá, že se platí 12 Kč + částka podle varianty a) či b). Přesto si však těch 12 Kč připlatíme (ostatně, proč by jinak vůbec do tohoto řádku nějakou hodnotu vyplňovali, kdyby ji po vás nechtěli).Dobírka v ceníku České poštyTolik ke srozumitelnosti a transparentnosti služeb České pošty. Dodám jen, že ani ve 21. století se nevyhneme byrokratickému vyplňování mnoha údajů 4x!

Adresu příjemce a odesílatele i částku dobírky musíme vyplnit na:

 • balík
 • podací lístek
 • poukázku 2x – jednou navíc na kontrolní útržek

Není to škoda zbytečných nákladů a zvýšeného rizika chyby? Přitom všechny údaje se stejně už mnoho let převádí do počítače, proč je tedy nestačí uvést jednou (třeba na balík či dopis) a pak po přepsání úřednicí automaticky nevytisknout podací lístek i složenku (případně dodejku)? Věřím, že by to navíc uspořilo i nějaké náklady, protože by Česká pošta nemusela tisknout množství složenek a podacích lístků, které lidé zkazí nebo poztrácí, nebo je prostě jen někdo rozhází po pobočce a zničí.

4 thoughts on “Zkostnatělá a klamající Česká pošta

 1. Právě přicházím z pošty v Boskovicích. Včera jsem na zaslaném balíčku prodělal 31 Kč a dotazoval jsem proč? Po 15 min. mi vedoucí objevila skryté náklady na poukázky Pk A. Druhý balíček jsem si odnesl a posílám jej balíkovou službou, kde za dobírku chtějí transparentně 40 Kč a nikoliv 12 Kč oficiálně a 31 Kč skrytě. Česká Pošta je státní firma, která má státem garantovaný monopol na listovní služby. Já tvrdím, ČP prodat a politiky dosazený management vyházet!

  • Jo, jo, jako já výše. Nicméně když se použije ten kalkulátor zásilek a vyplní se tam i dobírková částka, započte to správně i ty další částky. Jen to není rozhodně intuitivní (a nevím, jestli ceník zlepšili, že tam by to už bylo čitelnější).

   Ale nachytal jsem se zase s nadměrnou zásilkou. Podle jednoho výkladu je nadměrnou zásilkou i nepravoúhlý tvar. Jenže i když zaškrtnete, že to nemá pravoúhlý tvar, kalkulátor tu stovku navíc nezapočte! Naštěstí pošťačka na přepážce mávla nad mou zásilkou rukou, kdybych to balil lépe, pravé úhly by to mělo. Ale byl to taky chyták.

 2. Situace po roce? Naprosto totožná a ne-li horší. Jednou po mě chtěl kupující dobírku a už to nikdy neudělám. Kalkulátor pomůže a člověk ihned ví, kolik na poště zaplatí. To si jen myslí, je to velký omyl. Ani pracovnice pošty mi nebyly schopné vysvětlit proč je cena taková a z čeho se skládá, ač podle kalkulátoru očekával o polovinu menší. Je to prostě hnus! Vysvětlení typu, že je to za doporučené psaní + dobírka + dobírka 🙂 No není to vtipné?

  Ve finále, a to díky této stránce, kterou mi Google vyplivl na horních pozicích jsem zjistil, že nejsem jediný kdo tuto situaci zažil a ni stránky ČP mi odpověď na mou otázku nedaly. Tedy až po nalezení tomto webu.

  Díky tomu jsem zjistil, že ke službě 12 Kč se účtuje i další poplatek uvedený pod zkratkou v ceníku, a to 29 Kč za magickou Pk A (https://www.ceskaposta.cz/sluzby/platebni-a-financni-sluzby-cr/postovni-poukazka-a), což ve finále v součtu přesáhlo cenu samotné přepravní služby…

  • Jo, je snadné se nachytat, i když nedávno jsem si za to mohl tím, že jsem to vážil bez finální krabice, a ta navíc byla velká, nakonec jsem něco poslal jako obyčejný balík a doufal, že to dojde (nejde to reklamovat ani na vrácení poštovného).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *