Dálnice – kvalita za rozumnou cenu?

Tohle není ekonomický rozbor, na ten se necítím dostatečně kvalifikovaný, navíc by znamenal rozsáhlou rešerši a počítání. Mým záměrem je pouze vést k zamyšlení a třeba inspirovat někoho povolanějšího.

Se současným modelem mýtného mám dva problémy:

Kvalita neodpovídá ceně

Zde musím vyzdvihnout jednak dálnici mezi Prahou a Brnem, jednak obecně mnohé opravy a modernizace nejen v letních měsících. (Poznámka: Následující zkušenost je ze srpna 2014.) Uznávám, že jet z Prahy do Brna v pátek večer není nejlepší nápad a hustý provoz nebo zácpa kus za Prahou, případně práce na silnici, není nic, co by mě zaskočilo. Horší je, když je těch opravovaných úseků málem desítka, a navíc když už se člověk někde sekne, sjede třeba na Jihlavu, a aby se vrátil na Brno, ukazatele ho navedou nejprve zpátky 18 kilometrů na Prahu k předchozímu exitu, kde se teprve může vrátit na původní trasu. Kdyby mi to při tom řízení myslelo dostatečně rychle, nebo kdybych navigoval já a mohl se podívat do mapy, tak bych samozřejmě jel radši na další exit mimo dálnici, ale to mi včas nedošlo. Dobrá, stane se.

Jenže i když se nic na dálnicích (a samozřejmě i rychlostních silnicích) neděje, tak mnohé z nich díky výrazným spárám při normální dálniční rychlosti z vozidla vytřesou všechny volné šroubky. Za tohle platím 1500 Kč?

Jistě, pokud bych po dálnicích jezdil každý týden, tak se mi tyhle nešvary rozloží také do mnoha ušetřených minut, ba i hodin atd. Jenže je tu mnoho lidí, kteří dálnici potřebují použít tu a tam, a to jim zrovna nabídka měsíční a desetidenní známky neusnadňuje… A Slovensko na tom je mimochodem podobně.

Z tohohle pohledu by mi přišlo nejvhodnější, kdyby se dal lacino koupit čip třeba za sklo, na který si pak libovolně dokoupím kredit, který se bude průjezdem mýtnou branou strhávat (a pak by ani nebyl problém za opravované úseky částku snížit nebo nevybírat). Nebo si radši stejně pojedu po staré silnici a pokochám se krajinou… A tím se dostávám k druhému problému.

Účel dálnic

Mají dálnice sloužit motoristům k urychlení cesty a zvýšení komfortu (méně brždění a reakcí na všemožné situace)? Nebo mají ulevit vesnicím, přes které vedou mnohé staré tahy, či odlehčit ostatním silnicím, aby tam nebyl velký provoz pro místní dojezd?

Pravděpodobně by účelem měly být všechny zmíněné efekty. Jenže jakékoliv mýtné má negativní dopad na všechny efekty kromě toho prvního. Stejně jako já v předchozích letech si mnoho lidí dálniční známku nekoupí. Na tu jednu, dvě výjimečné dovolené nebo výlety za rok, kde by třeba nějakou tu stovku kilometrů po dálnici najet mohli, se jim to třeba nevyplatí, radši se pokochají krásami venkova. No a jiní zase jezdí podél dálnice často, ale jen pár desítek kilometrů a vychází jim v optimálním případě úspora času pár minut. Takže všichni tito řidiči pojedou mimo dálnici a budou stejně obce a místní tahy zatěžovat.

A zatěžováním nemyslím jen ničení silnice nebo prach a hluk, to mají na svědomí nejvíce kamiony, ale i třeba bezpečnost a celkové nepohodlí z hustého provozu.

Navíc tohle, co jsem uvedl, jistě hraje ještě větší roli v kalkulacích nákladů spedičních firem. Asi málokdo pošle kamion mimo dálnici z Bratislavy do Plzně, ale pokud už kamion pojede třeba z Prahy někam do Jižních Čech, tak tam moc úseků dálnice ještě k dispozicinestojí…

Alternativy?

Takže jednou z možností je určitě nějaký ten čip a platba skutečně podle toho, kolik toho vozidlo na dálnici (či rychlostní silnici) najede (nebo kombinace s GPS satelity). Pak by bylo možné zpoplatnit teoreticky jakoukoliv silnici a rovnou regulovat celkovou silniční dopravu podle skutečně najeté vzdálenosti, a to třeba i ve městě.

Bylo by také zajímavé prozkoumat, zda by nebylo výhodnější (v širším, systémovém, pohledu), aby na dálnice přispívaly více obce, kterým se provoz díky nim vyhne, a samozřejmě nějaké plošné poplatky pro provozovatele kamionů i tranzitní kamiony bez ohledu na to, kolik toho na dálnici najedou. A dálnice pak nechat k provozu zadarmo. Ušetřilo by se na infrastruktuře mýtných bran a značkách. O tom, zda někdo pojede po dálnici, by peníze už téměř nerozhodovaly. Z teoretického uvažování mi vyplynuly jen dva problémy, jednak ta kalkulace, kolik peněz od obcí a řidičů plošně chtít, jednak to, že některé úseky rychlostních komunikací by možná brzy nezvládaly nápor (a na modernizaci by nebylo dost peněz).

Možná ale existují další možná řešení, včetně doplňkových jako např. nějaké podpory železnice na úkor kamionů. Ostatně není to nelogické, aby se přes celé státy autem převáželo cokoliv, co nespěchá? Stačí více podporovat kontejnery, které lze přeložit z kamionu na vlak či loď, a to v různých velikostech (aby tuto variantu šlo použít i pro malé náklady). Nicméně tenhle přístup lze kombinovat s kteroukoliv variantou řešení financování rychlostních komunikací.

Takže mě velmi mrzí, že Německo ustoupilo tlaku EU a bude též zpoplatňovat dálnice od roku 2016.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *