Jak třídit základní druhy odpadu

Pokud chcete rychle nalézt nějaký druh odpadu, použijte hledání ve stránce ve vašem prohlížeči (obvykle též pomocí klávesové zkratky CTRL+F).

Detailní výčet konkrétních odpadů najdete v článku Kam s ním? — seznam odpadu.

Papír

Recyklační symbol s kódem PAP nebo čísly 20, 21, 22Papírové obaly mohou být označeny vpravo zobrazenými symboly. Obecně není nutné z okénkových obálek odstraňovat průhledné okénko nebo z časopisů kovové sponky. Ale nakolik je to přítěž, která může omezit recyklaci daného papíru, to nevím.

Do modrých nádob patří

 • noviny, časopisy, kancelářský papír, reklamní letáky, knihy (jen “paperbacky” nebo bez tvrdých desek), sešity
 • krabice, lepenka, kartón, papírové obaly (např. sáčky), ale NE mastné

Do papíru NEPATŘÍ

 • mokrý, mastný a podobně znečištěný papír, uhlový (kopírovací) a voskovaný papír, použité plenky a hygienické potřeby
 • na recyklaci by neměly jít ani papírové kapesníky, ubrousky, apod.

Některé stránky uvádějí ještě další příklady papírového odpadu, který do tříděného odpadu nepatří, ale většinou se jedná o příliš recyklovaný papír, který již není možné recyklovat. Pokud pro něj však nemáte lepší uplatnění, tak jej do modrého kontejneru spíše dejte, třeba se použije nasekaný jako vycpávková hmota (jde např. o papírová plata od vajíček).

Plasty

Značky: PET, HDPE, LDPE, PP, PS nebo číselné: 1, 2, 4, 5, 6Mezi plastový odpad patří zpravidla nejrůznější obaly od sušenek, tyčinek a bonbonů.

Pro většinu obalů platí, že by v nich rozhodně neměly být zbytky, tedy vysloveně vrstva jídla nebo několik deci mycího prostředku, ale nutnost kelímky důkladně mýt je spíše mýtus. Výjimku tvoří lahve od kuchyňského oleje, který znemožňuje recyklaci. Proto je na zvážení, zda je pro přírodu prospěšnější PET lahev od stolního oleje mýt odmašťovacím prostředkem a teplou vodou, nebo vyhodit do směsného odpadu.

Do žlutých nádob patří

 • PET láhve od nápojů (sešlápnuté), kelímky, sáčky, fólie,
 • výrobky a obaly z plastů (např. od sušenek a bonbonů),
 • polystyrén

Samozřejmě sem patří i klasické (šustivé) pytlíky na pečivo z obchodů.

EKO-KOM na Facebooku mi odpověděl, že obal s označením 7 je plast s příměsí a patří taktéž do tříděného (plastového) odpadu. Pokud ne, tak si ho snad dotřídějí.

Další detaily o zpracování plastů a odkazy na informace o třídění v patřičném článku: Plasty – třídění a zpracování.

Do plastů NEPATŘÍ

 • novodurové trubky, linoleum (jde většinou o PVC), kabely,
 • guma, molitan
 • obaly od nebezpečných látek (motorové oleje, chemikálie, barvy apod.)

Sklo

Značky: GL nebo čísla 70, 71 a 72Rozlišujeme zelené nádoby pro barevné sklo a bílé pro bílé sklo. V mnoha místech jsou pouze zelené, ale čiré sklo do nich můžete hodit též (nikoliv naopak!), jen nebude tak dobře zužitkováno.

Do zelených nádob patří

 • láhve od nápojů, skleněné nádoby
 • skleněné střepy – tabulové sklo
 • i bílé sklo, pokud nemáte k dispozici bílý kontejner

Do skla NEPATŘÍ

 • keramika, porcelán,
 • autosklo, drátěné sklo a zrcadla,
 • žárovky, úsporné žárovky, zářivky a další svítidla

Do bílého kontejneru na čiré sklo nepatří jakékoliv barevné! Znehodnotí pak snahu všech před vámi, protože se bude muset celý obsah kontejneru zpracovat jako barevné sklo.

Nápojové kartony

Označení nádoby na kartonové obalyV mnoha regionech se můžete setkat i s nádobami určenými pro nápojové kartony. Někde se hází do žlutého kontejneru na plasty, ale musí být pro tyto účely speciálně označen, jinak je do žlutých kontejnerů neházejte.

Opět platí, že by neměly být výrazně znečištěné, tzn. např. obal od šlehačky nebude vhodný bez částečného vymytí.

Kovy

Obecně běžné kovy vykupují výkupny druhotných surovin, a to zejména železo (pár korun za kilogram), mosaz (např. vodovodní baterie), hliník, měď, občas i další.

Hliník (drobný z domácnosti)

Běžné výkupny asi moc s nadšením drobné kusy “alobalu” a další hliník (plechovky, alobal z čokolád, kalíšky od čajových svíček, některá víčka či výjimečně i blistry od léků, když neobsahují průhledný plast) brát nebudou. Nicméně existují možnosti, kam tento drobný odpad odnést nebo poslat.

Kromě různých škol a institucí, které mají ve svých prostorách nádobu na hliník (např. VŠE v Praze nebo středisko Toulcův dvůr v Praze), nabízejí některé firmy jeho odkup pomocí pošty (posílají zpátky těch pár korun) – bude doplněno!

A pokud jste si oblíbili jogurtové výrobky firmy Hollandia (např. Selský jogurt nebo různé levné varianty jako Klasik v Albertovi, které vyrábí také tento podnik), můžete využít jejich dlouhotrvající (přes 5 let) akce a sbírat víčka, zasílat jim je k recyklaci a sbírat za to body na věcné ceny a slevové kupony na některé české e-shopy. Více na jejich stránkách Hollandia klubu.

10 thoughts on “Jak třídit základní druhy odpadu

 1. Dobrý den.
  Plata od vajíček na kompost.. tedy ve městech, kde je možno, případně k biologickému odpadu.

 2. Ahoj já bych chtěla jen dodat, že v každém městě je to zjevně jinak. V Brně do plastů rozhodně nepatří polystyren, třídí se zvlášť v SSO a vykupuje ho firma EkoStyren, která ho dále zpracovává. A co se týče obalů od vajíček, tak ty nikdo na nic nepoužije, protože na třídícím páse v SAKU, kde dotřizují tříděný odpad, je vyčlení a spálí v kotli, tak stejně, jako by je člověk hodil do SKO, který SAKO spálí.

  Viz http://www.sako.cz/stranka/cz/269/barevne-kontejnery

  • Ahoj (komentář jsem doplnil o ten odkaz),

   to je hodně zajímavá informace, zrovna o víkendu jsem v Brně byl a házel do plastů polystyrenové kelímky od turbomoštu:-). Njn, tak to je zrada, to budu muset opravdu ještě víc zdůraznit.

   Jinak jo, určitě nikoho nevyzývám, aby třídil plata od vajíček, je to nejspíš téměř všude zbytečné.

 3. Díky za informaci. Někdy je fakt těžký určit, kam nějaká věc patří. Až budu mít cestu, zajdu do sběrných středisek odpadu a zeptám se tam.

  • Tak podle toho, co uvádí na tomto webu to vypadá, že jde o nějaký druh plastu potažený barvou. Takže ať už jde o jakýkoliv plast, ta barva bude asi rozhodující podobně jako u cartridge do tiskárny, že to bohužel půjde do směsného odpadu (možná by to mohly brát některé kontejnery ve firmách a tak, protože do některých patří třeba i CD, nebo tonery…), ale tak otázkou je i co je za symboly na krabičce, jinak je na místě jedině zvídavý dotaz na výrobce, prodejce či Ekokom apod.

   • Do elektroodpadu, ve městech kontejnery vesměs bývají. Například tam patří i datové nosiče (CD, DVD apod.).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *