S pluginy do prohlížečů je lepší šetřit

Být radši nahý a zdravý, nebo se bát otravy z oblečení, které na sebe navleču… Tak lze s nadsázkou metaforou popsat situaci s doplňky (či pluginy, add-ony, rozšířeními – podle toho, jaké slovo používáte) do webových prohlížečů. Stejně jako oblečení se totiž dostanou obrazně přímo na vaši kůži. Sám jsem ohledně nich byl od určité doby paranoidní, a letošní události mé obavy jen potvrdily.

Pro další informace doporučuji článek: www.root.cz/clanky/rozsireni-prohlizecu-jsou-hrozbou-pro-soukromi-uzivatelu/

Další příklad zneužitého oblíbeného doplňku (Stylish) pro modifikaci CSS stylu na jakékoliv stránce v první zprávě taktéž na Rootu (2018).

A za sebe bych dodal, že samozřejmě netvrdím, že jsou doplňky do browserů zlo. Jen bych doporučil trochu se krotit v množství těch, které používáte, a také je dobré dobré používat několik různých prohlížečů a jeden mít pokud možno bez doplňků (i bez Flashe), a právě ten používat pro citlivé služby jako je elektronické bankovnictví nebo přístup ke cloudovým úložištím a službám, kde máte mnoho osobních (citlivých) nebo jinak cenných dat.

Samozřejmostí též je v takovém případě před každým použitím prohlížeč vypnout a zapnout, nebo spustit okno s anonymním režim, aby se vymazaly různé cookies, ale hlavně aby jiné stránky nemohly pomocí skriptů náhodou ovlivnit chod bankovnictví či jiných zrovna používaných kritických služeb.

Mimochodem podobným problémem trpí i doplňky do jiných aplikací nebo i do redakčních systémů jako je WordPress apod., ale o tom asi většina webmasterů ví své.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *