Mozaika re-pre povídek „My jsme vám to říkali“

Ignoruje obálka mozaiky povídek "My jsjme vám to říkali"vás fotobuňka u dveří, vaše pračka má vlastní hlavu nebo vás pronásleduje stále stejná reklama, kam se hnete? Možná jste zralí na návštěvu patariánské rezervace, místa prostého všech zařízení, která mají vlastní inteligenci, anebo se aspoň můžete pobavit nad ještě horšími zážitky hrdinů z této povídkové knížky.

Knížka „My jsme vám to říkali“ není obyčejnou sbírkou povídek, ale mozaikou, neboť její příběhy se všechny odehrávají v jednom světě a sdílejí spolu tytéž postavy a události. Čtení jen tak odprostřed tedy nedoporučuji.

Všechny příběhy spadají do žánru re-pre (real prediction), což znamená, že některé motivy z knížky můžeme ve svých životech potkat třeba už zítra. A i když se v příbězích často dějí vážné události, celou knížkou se nese humorná nálada a nadsázka (ostatně níže najdete několik citací).

Cílem autorů je pobavit vás různými strastmi s moderními technologiemi a upozornit na to, že se jim sice neubráníme, ale můžeme k nim přistupovat opatrně, pak nám snad budou dobře sloužit. Zároveň ale musíme také myslet nejen na ty, kteří mají problémy s technikou, ale též na ty, se kterými má problém sama technika. Určitě někoho takového ve svém okolí znáte. I mně samotnému se toto někdy stane, takže jsem si asi práci testera vybral dobře…

A co vás tedy v knížce „My jsme vám to říkali“ vlastně čeká? Vše, na co si vzpomenete: implantované chytré telefony smartbone, automatické překladače, vychytralé lednice a komplexní systémy správy domácnosti, odvracení hrozby z vesmíru, příliš integrované herní konzole, mnoho umělé inteligence (od domácího počítače přes robotaxík až po androida), vlezlá reklama a „znovuobjevování Ameriky“ na poli vynálezů.

Mnohé situace již v nějaké podobě znáte z běžného života a některé konkrétní události z předchozí knížky se již doopravdy staly. Je tedy otázkou, co se naplní z té současné, takže si ji přečtěte a buďte připraveni…!

Obálka mozaiky příběhů "Odpor je zbytečný"

Na knížce spolupracovala hrstka autorů a autorek z Česka i Slovenska a navázala na předchozí mozaiku nazvanou „Odpor je zbytečný“ z roku 2012. Novou knížku “My jsme vám to říkali” však můžete číst i bez znalosti starších povídek, pouze vám mohou uniknout některé drobné narážky a hlubší vykreslení některých postav. Nicméně první mozaika se stále dá objednat na e-shopu efortna.cz a někdy bude dostupná i v elektronické podobě. Současná knížka je k dostání tamtéž za 175 Kč nebo e-book jen za 65 Kč.

Mezi autory 16 povídek jsou nováčci i ti zkušenější:

  • Jan Hloušek
  • Zuzana Hloušková
  • Zdeněk Jarchovský
  • Milan Kováč
  • Iva Mrkvičková
  • Jaroslav Svoboda
  • Lenona Štiblariková
  • Martin Vondráček
  • a Františka Vrbenská (doslov a pomoc s povídkami na workshopu)

 

A zde jsou ukázky z několika povídek:

 

ČUDLÍK (Iva Mrkvičková)

Patrik Šedý měřil 196 centimetrů. Když se poprvé vsoukal do židle, opěrka hlavy se začala vysouvat výš a výš a pak ještě výš. Nakonec odpadla ze židle. Na ergožidli se rozblikala červená kontrolka. Další se rozsvítila v okamžiku, kdy Patrik vložil svou nohu velikosti 49 na podnožku.

Ikona programu Au-tlook

NEBERTE SI TO OSOBNĚ… (Jaroslav Svoboda)

První začal Kowalski: „Pane Marný, ještě než vám řeknu, co si o vašem nápadu myslíme, zeptám se vás: Nejste to náhodou vy, kdo před deseti roky vymyslel seriál Báječně Lehké Epizody?“

„Ano,“ odpověděl Radomír hrdě.

„A PrCiNA je také vaše?“

„Jistě, Pravé City Nory Akátové pocházejí z mého pera, na Supernově je pouštíme skoro patnáct let!“  zareagoval Radomír ještě radostněji. Jeho práci tu znají!

Pan Kowalski pokračoval: „Takže BLE, PrCiNA a předpokládám, že nejnověji i FUJ jsou od vás. Hmmm…  Abych řekl pravdu, je pro mě těžké uvěřit, že myšlenka, kterou jste tu dnes prezentoval, pochází také z vaší hlavy.“

„Viďte,“ řekl Radomír potěšeně, ale hned se mu vetřel pocit, že jeho reakce asi nebyla úplně na místě…

Ikonka Gloglo

REKLAMÁTOR (Lenona Štiblaríková)

„Je mi to naozaj ľúto. Úplne chápem vaše rozhorčenie a rozčarovanie. Aký konkrétny typ reklamy vás neoslovil?“

„Veď hovorím! Ten modrý prášok: Rozpustí, čo nepustí – čistota a sviežosť vás dostanú – extramilá supersila!“ naštvaný zadeklamoval reklamný slogan na výrobok, ktorý viac nemohol ani cítiť.

Napínalo ho na zvracanie už z prvých troch sekúnd pod kožu sa derúcej zvučky a pri pohľade na prášok chytal záchvat zúrivosti. Bál sa povedať manželke, že sa každé ráno desí otvoriť dvere, že ho máta chvíľa, kedy pohľadom opäť zavadí o reklamného figuranta v modrom tričku a ten ho zaregistruje, nalepí sa na neho aj s reklamnou znelkou a veršíkom, čo sa mu krúti nad hlavou ako svätožiara. Zvučka ho prepadávala sama od seba pri rôznych príležitostiach. Nedokázal si ju vybiť z mysle, a keď sa najviac snažil, aby mu dala pokoj, bol voči nej úplne bezmocný.

„V poriadku, pán Trpký, vašu sťažnosť som práve zaregistrovala.“

Ikona služby FairNet

TESTER (Milan Kováč)

„Spusti hru solitaire.“

„Hra solitaire. Zaplať požadovanú sumu. Zadaj číslo bankového účtu.“

„Čože?“

Kamera zaostrila naňho a upírka mu sladkým hlasom oznámila: „Konzola Z-playsh room-xcrate nie je charita. Naši ťažko pracujúci zamestnanci od rána do večera vyvíjajú nové hry a technológie, aby vám, našim hráčom priniesli nové, neopakovateľné zážitky. Chceme svetu ponúknuť zábavu a zážitky, aké tu ešte neboli. Ale aj naši vizionári sú len ľudia a musia z niečoho žiť. Jediné, čo od vás požadujeme, je skromný poplatok za naše hry.“

Ikona služby FaceKuk

MEDVÍDKY DOBÍJEJTE PŘESNĚ (Jan a Zuzana Hlouškovi)

Cesta byla naprosto příšerná. Hynek strávil devět hodin ve vlaku, aby dojel až tam, kde končily koleje a z poslední zastávky to byla ještě hodina pěšky. Naštěstí se Hynkovi podařilo stopnout auto s lesáky, kteří mířili po víkendu do hor na týdenní šichtu. Od nich se dozvěděl, že starosta Zdechna nad Bečkou před třemi lety zažádal o dotaci na obnovu zchátralého kravína, ale chybou nějakého vyhodnocovacího programu na Sdruženém Ministerstvu školství, spravedlnosti, vnitra a tělovýchovy dostal peníze na výstavbu Centra excelence, zatímco si na jedné významné pražské univerzitě marně lámali hlavu, kde postaví nový teletník. A jak bylo jednou rozhodnuto, tak se muselo konat. Díky této drobné chybě se tak Zdechno nad Bečkou, malá horská víska o dvaceti chalupách, stala nejlepší evropskou univerzitní vesnicí roku. V současné době zde připadalo 42 excelentních studentů na 1 obyvatele, což byl jednoznačně nejlepší průměr v celé osmadvacítce.

Ikona antiviru Smush

VÍTĚZSTVÍ ROSSUMU (Zdeněk Jarchovský)

Hůř dopadl náš kufr. Projel tunelem, soustředný tmavý kruh příliš připomínal anarchistickou bombu, rozruch navíc způsobila přítomnost zvýšené koncentrace dusíkových radikálů.

„Co to je?“ zařval překvapený chlápek, zírající na obrazovku rentgenu.

„To je impulsní puma,“ konstatoval David s pobaveným úsměvem. „Pan ministr si ji vyžádal na ukázku.“

Ikona přístroje SmartBone

PŘÍLIŠ MNOHO INTELIGENCE (Martin Vondráček)

Manželka se usmívala, ale syn moc nadšený nebyl. Počítače mu budou těch několik dní chybět. Na rozdíl od ženy totiž ještě neskončil ve výtahu, jehož inteligentní řízení v létě kvůli velkému návalu cestujících všechny kabinky prostě zastavilo a zapnulo topení. Ostatní neuvěznění zaměstnanci šli raději pěšky, ovšem toto originální řešení odpolední špičky provozovatele nepotěšilo. A já do tohoto incidentu nevěřil, že může být umělá inteligence tak nebezpečná, ačkoliv jsem už dřív slyšel drb o kartáčku na zuby, do něhož někdo omylem nahrál firmware zubní vrtačky…

 

Chybová hláška systému Mushroom

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *