Vesmír s čokoládou – pro děti nebo ne?

Svět, ve kterém být obézní desetiletý kluk nebo holka může být výhra, představuje knížka Jany Rečkové a Jiřího Dluhoše, která se tváří jako mix sci-fi a fantasy pro děti, a přitom pro děti tak úplně není. Vesmír s čokoládou je v tomto podobný Nekonečnému příběhu, který je i vydavateli ve své knižní podobě obvykle prezentován jako dětská knížka a děti ji rády čtou, ale přitom spoustu toho pochopí až v dospělosti.

U románu Jany Rečkové (+2018) a Jiřího Dluhoše se ponoříte do zvláštní atmosféry fiktivního světa tak trochu uvízlého na přelomu století, ve kterém se schyluje k válce mezi normálními lidmi a rozrůstající se skupinou dětí schopných ohýbat fyzikální zákony.

Představte si zemi, kde lidé žijí v městských státech jako Irluginne nebo Glegennord v moderní civilizaci ne nepodobné té naší – sice nemají mobily, ale paří počítačové hry online, a zároveň používají internet podobný spíše stařičkým BBSkám nebo Gopheru než dnešnímu World Wide Webu. Na své druidské předky už dávno zapomněli. Pak se ale na venkově začnou ztrácet ze spíží potraviny, a následují nevysvětlená zmizení buclatých dětí, obvykle za podivné bouře. Úřady jen mlží a bulvár má konečně o čem psát, ale kromě nových zámků na dveře s tím nikdo nic nedělá. Teprve až záhadní mackové dobydou Glegennord i s jeho Muzeem výživy, hlásajícím zdravý životní styl a štíhlou linii, lidé si konečně vzpomenou na město Čumaliva a potomky bájných druidů, kteří by možná mohli pomoct proti doslova „macaté“ hrozbě.

K válce nakonec dojde a je to zajímavý střet, když proti sobě stojí napůl druidská domobrana a bytosti ovládající počasí nebo gravitaci (je libo tornádo rotujících hořících úlomků?).

Kdo vyhraje, a kdo upadne v zapomnění nakonec není to hlavní. Román je zajímavý zvláštním světem, který mně osobně strašně připomněl konec 90. let, dobu, kdy se hry teprve přesouvaly do 3D prostředí a k internetu se většinou dalo připojit jen přes telefonní linku rychlostí 56 kilobitů za sekundu a kdy se každá minuta připojení počítala, ale vývoj nejen v počítačové sféře voněl příslibem úžasných technologií (ostatně ve skutečnosti se už kolem přelomu století objevilo tolik znovu zapomenutých konceptů a v dnešní době opět oprášených, ať už to bylo ovládání hry myšlenkami pomocí senzorů, Ultima Online, PDA a MDA jako předchůdci iPADů a smartphonů atp.). A není to náhoda, Jana Rečková ve svých dílech často vytvářela osobité světy zčásti podobné naší realitě, ale přitom jiné. Někdy pohádkové, někdy temné, a často možná obojí najednou.

Příběh je ale i o klukovském kamarádství, silném přátelství, dospívání, o hrdinství, rebelství, nebo i o rodinných vztazích. To jsou právě ty přesahy, kvůli kterým nejde o dětskou knížku, ačkoliv děti může bavit a dospělým můžou malí hrdinové občas připadat příliš naivně dětští.

Knížka je sice tlustší, ale zase malá a čte se docela sama. Zatím je k dispozici jen tištěná verze na našem webu nakladatelství Fortna a v běžných sítích knihkupectví a e-shopů. Elektronická verze se teprve chystá, snad na jaře.

Sám jsem celou knihu četl dvakrát a mnohé pasáže víckrát, a to jak kvůli korektuře, tak dalším doprovodným aktivitám jako například přípravě části scénáře křtu.

Pokud tedy budete mít chuť sáhnout po netypické knížce, vřele vám ji doporučuji. Více se dočtete i na našem webu nakladatelství Fortna.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *